KD101UXFLD024D-01-C035A-SP002A-HDMI
Intro
  • 10.1 inch HDMI Display
    Resolution (pixels): 1920x1200
    Overall size: 246.31*168.75*23.98mm
Contact Us
Product Specifications
Catagory:HDMI display
Size:10.1”
Resolution:1920x1200
Interface:HDMI
Driver:HX8290-Bx3
Viewing Angle:Free V.A
Touch:CTP
Temperature:-20℃~70℃
Popularity:★★
Brightness:1100 nits
Dimension:246.31*168.75*23.98
Active Area:216.81*135.50
英文口号三句 删除永不停产.jpg
1. Product name: 10.1 inch high brightness 1920x1200 transmissive TFT LCD Cpacitive touch panel with HDMI board
2. Part No.: KD101UXFLD024D-01-C035A-SP002A-HDMI
3. Size.: 10.1 inch
4. Compatible part No.: --
5. With touch panel or not: Yes
6. Touch type: Capacitive Touch
7. Display type: TFT
8. Display colors: 16.7M
9. Resolution (pixels): 1920x1200
10. Pixel pitch: 0.03764(H)*0.11292(V)
11. Viewing direction: Free V.A
12. Driver IC: --
13. Display mode: Transmissive / Normally black
14. Overall size: 246.31*168.75*23.98mm
15. Viewing area: --
16. Active area: 216.81*135.50mm
17. Luminance: 1100cd/m²
18. Contrast: 1000∶1
19. Interface type: HDMI
20. Pin NO.: --
21. Pin pitch: --
22. Connecting type: plugging type
23. Input voltage: 12V
24. Backlight type and color: LED backlight / white
25. Backlight: 36 LEDs 6 Series & 6 Parallel
VF =21.1VIF=360mA
26. LED life time50000h
27. Operating temperature range: -20℃~+70
28. Storage temperature range: -30℃~+80
29. Compliant: RoHS
30. Certification of registration: ISO9001ISO13485ISO14001IATF16949
CTP Feature:
1. Principle: Projective
2. Transparency: ≥85%
3. Haze: ≤3%
4. Hardness: ≥6H
5. Touch point: Multi points
6. Structure: --
7. Outline size: 246.31*168.75*2.05mm
8. VA size: --
9. Driver IC: --
10. Interface: USB
11. Connecting type: plugging type
12. Pin NO.: --
13. Pin pitch: --
14. Operating system support: LinuxAndroid
15. Compliant: RoHS
16. Certification of registration: ISO9001ISO13485ISO14001IATF16949
2020031016284761.jpg
PIC 1:The photo of the working LCD Module
英文 点亮图.jpg
PIC 2:The photo of the non-working LCD Module
PIC 3:The photo of the back of LCD Module
PIC 4:Outline dimension
结构图带logo.jpg
演示文稿1_01.jpg
惠州厂房1.jpg
Construction of a New Production Base in Huizhou City
16800 square meters in total.
惠州厂房2.jpg
Huizhou Factory of Startek
车间1.jpg
Company Profile
Equipment
车间2.jpg
07 问题.jpg
1. How to understand Stock for Sale.
Appropriate stock is a very good support for the customer’s sampling and trial production demand.
2. How to understand No MOQ?
However, if the quantity is small, the price will be higher.
▲ 3. How to understand in Full Range.
▲ 4. Will Startek go bankrupted?
Answer:Startek will never go bankrupted.
We have a good cash reserve which can cover 10 years’expense in the condition of 0 order.
We have a strong mind of strategy, we have 5 years’ plan, 10 years’plan and 50 years’ plan.
 5. How does Startek guarantee the quality?
 6. Why are Startek’s products higher in price?
 7. How long can we expect the samples?
Answer: Immediately in most of the cases.
Q&A.jpg
Product Catalog:  Tips, Click the Part No. and see the details
0.91” 0.95” 0.96” 1.0” 1.1” 1.3” 1.33” 1.4” 1.44” 1.5” 1.54” 1.6” 1.7” 1.75” 1.77” 1.78” 1.8” 1.88” 1.9” 1.96” 2.0” 2.02” 2.06” 2.1” 2.13” 2.2” 2.3” 2.4” 2.47” 2.5” 2.6” 2.7” 2.8” 2.9” 3.0” 3.1” 3.2” 3.4” 3.5” 3.6” 3.7” 3.8” 3.9” 3.92” 4.0” 4.1” 4.2” 4.3” 4.5” 4.7” 4.97” 5.0” 5.5” 5.6” 5.7” 5.8” 5.9” 6.0” 6.2” 6.4” 6.5” 6.6” 6.67” 6.7” 6.8” 7.0” 7.3” 7.36” 7.5” 7.8” 7.84” 8.0” 8.6” 8.9” 9.0” 9.7” 9.8” 10.0” 10.1” 10.3” 10.4” 11.2” 11.6” 12.1” 12.2” 12.3” 12.8” 13.0” 13.3” 13.5” 13.9” 14.0” 14.2” 14.5” 15.0” 15.1” 15.6” 16.7” 17.0” 18.5” 19.0” 20.8” 21.0” 21.5” 23.0” 23.6” 23.8” 24.0” 26.0” 27.0” 28.0” 31.2” 31.5” 32.0” 34.0” 42.5” 43.0” 49.0” 55.0” 64.5”