KD035WVFID121
Intro
  • 3.5-inch IPS
    Full view angle, high contrast
    High brightness, MIPI interface
    Driver: ST7701S
    Stock for sale and never end of supply
Contact Us
Product Specifications
Catagory:IPS TFT
Size:3.5”
Resolution:480x800
Interface:MIPI
Driver:ST7701S
Viewing Angle:Free V.A
Touch:No TP
Temperature:-20℃~70℃
Popularity:★★
Brightness:500 nits
Dimension:50.16*86.30*2.30
Active Area:45.36*75.60
英文口号三句 删除永不停产.jpg
1. Product name: 3.5 inch 480x800 ST7701S full viewing angle 2-lane MIPI interface IPS LCD module
2. Part No.: KD035WVFID121
3. Size.: 3.5 inch
4. Compatible part No.: --
5. With touch panel or not: No
6. Touch type: No
7. Display type: IPS
8. Display colors: 16.7M
9. Resolution (pixels): 480x800
10. Pixel pitch: 0.0945(H)*0.0945(V)
11. Viewing direction: Free V.A
12. Driver IC: ST7701S
13. Display mode: Transmissive / Normally black
14. Overall size: 50.16*86.30*2.30mm
15. Viewing area: 49.95*74.44mm
16. Active area: 45.36*75.60mm
17. Luminance: 500cd/m²
18. Contrast: 700∶1
19. Interface type: 2-Lane MIPI
20. Pin NO.: 20
21. Pin pitch: 0.5mm
22. Connecting type: plugging type
23. Input voltage: 3.3V
24. Backlight type and color: LED backlight / white
25. Backlight: 7 LEDs Series
VF=21V, IF=15-20mA
26. LED life time: 50000h
27. Operating temperature range: -20℃~+70℃
28. Storage temperature range: -30℃~+80℃
29. Compliant: RoHS
30. Certification of registration: ISO9001, ISO13485, ISO14001, IATF16949
04 图片.jpg
PIC 1:The photo of the working LCD Module
英文 点亮.jpg
PIC 2:The photo of the non-working LCD Module
PIC 3:The photo of the back of LCD Module
PIC 4:Outline dimension
DS带水印.jpg
演示文稿1_01.jpg
惠州厂房1.jpg
Construction of a New Production Base in Huizhou City
16800 square meters in total.
惠州厂房2.jpg
Huizhou Factory of Startek
车间1.jpg
Company Profile
Equipment
车间2.jpg
07 问题.jpg
1. How to understand Stock for Sale.
Appropriate stock is a very good support for the customer’s sampling and trial production demand.
2. How to understand No MOQ?
However, if the quantity is small, the price will be higher.
▲ 3. How to understand in Full Range.
▲ 4. Will Startek go bankrupted?
Answer:Startek will never go bankrupted.
We have a good cash reserve which can cover 10 years’expense in the condition of 0 order.
We have a strong mind of strategy, we have 5 years’ plan, 10 years’plan and 50 years’ plan.
 5. How does Startek guarantee the quality?
 6. Why are Startek’s products higher in price?
 7. How long can we expect the samples?
Answer: Immediately in most of the cases.
Q&A.jpg
Product Catalog:  Tips, Click the Part No. and see the details
0.91” 0.95” 0.96” 1.0” 1.1” 1.3” 1.33” 1.4” 1.44” 1.5” 1.54” 1.6” 1.7” 1.75” 1.77” 1.78” 1.8” 1.88” 1.9” 1.96” 2.0” 2.02” 2.06” 2.1” 2.13” 2.2” 2.3” 2.4” 2.47” 2.5” 2.6” 2.7” 2.8” 2.9” 3.0” 3.1” 3.2” 3.4” 3.5” 3.6” 3.7” 3.8” 3.9” 3.92” 4.0” 4.1” 4.2” 4.3” 4.5” 4.7” 4.97” 5.0” 5.5” 5.6” 5.7” 5.8” 5.9” 6.0” 6.2” 6.4” 6.5” 6.6” 6.67” 6.7” 6.8” 7.0” 7.3” 7.36” 7.5” 7.8” 7.84” 8.0” 8.6” 8.9” 9.0” 9.7” 9.8” 10.0” 10.1” 10.3” 10.4” 11.2” 11.6” 12.1” 12.2” 12.3” 12.8” 13.0” 13.3” 13.5” 13.9” 14.0” 14.2” 14.5” 15.0” 15.1” 15.6” 16.7” 17.0” 18.5” 19.0” 20.8” 21.0” 21.5” 23.0” 23.6” 23.8” 24.0” 26.0” 27.0” 28.0” 31.2” 31.5” 32.0” 34.0” 42.5” 43.0” 49.0” 55.0” 64.5”